تلفن:  1561 
ایمیل: customers@irfarabi.com

سوالات متداول

در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد وزمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد. در این صورت می توان امید داشت که تمام و دشواری موجود در ارائه راهکارها و شرایط سخت تایپ به پایان رسد وزمان مورد نیاز شامل حروفچینی دستاوردهای اصلی و جوابگوی سوالات پیوسته اهل دنیای موجود طراحی اساسا مورد استفاده قرار گیرد.

خیر مبلغ حاصل از فروش به حساب نزد کارگزاری مشتری واریز می گردد.
خیر، معامله نمادهای بازار پایه فرابورس در معاملات آنلاین امکان پذیر نمی باشد و همچنین خرید و فروش اوراق مشارکت را نمی توان از طریق معاملات آنلاین انجام دهند.
بله فقط باید دستور خرید با احتساب کارمزد در نظر گرفته شود.
بله ، اما بهتر است برای معاملات آنلاین به دلیل ماهیت آنلاین آن از اینترنت پر سرعت استفاده کرد.
بله ، مشتری می تواند علاوه بر درخواست اینترنتی به صورت آنلاین به شرط آنکه دارای موجودی کافی باشد در عرضه های اولیه شرکت نماید .
خیر. در صورت تقاضای وجه ، مبلغ مورد نظر ٣ روز کاری بعد از فروش به حساب مشتری واریز خواهد شد.
مبلغ حاصل از فروش سهم به صورت اینترنتی در حساب نزد کارگزاری نگهداری می شود ولی امکان خرید از آن مبلغ درهمان روز وجود ندارد ، این امر تنها در صورتی امکان پذیر است که فروش به صورت آنلاین صورت گرفته باشد .
این پیغام به معنی درحال ارسال بودن دستور به سامانه معاملات می باشد و اگر این پیغام در مدت معینی از بین نرفت مشتری باید مراتب را به واحد پشتیبانی آنلاین اطلاع دهد.
خیر، کارگزاری هیچ گونه دسترسی به حساب بانک ملت مشتری ندارد و مشتری تنها می تواند مبلغ موجود در حساب نزد کارگزار خود را در حساب آنلاین مشاهده نماید.
این پیغام خطا به این معنی می باشد که یا سهم موجود برای فروش مشکل کار گزار ناظر دارد و مشتری باید برای امکان فروش سهم ،کارگزار ناظر خود را با مراجعه حضوری به کارگزاری تغییر دهد و یا تعداد سهام فروش اشتباه است.
این پیغام خطا به این معنی می باشد که مبلغ موجود در حساب انتخابی مشتری برای خرید کافی‌ نمی باشد .
سفارش در سیستم ثبت گردید: به این مفهوم است که درخوست شما در سیستم معاملات ثبت گردیده وبه معنی انجام شدن آن نیست. سفارش به صورت کامل انجام شد: به این مفهوم است که سفارش انجام شده است.
این مشکل به دو دلیل اتفاق می افتد: بحث کارگزار ناظر بحث به روز نکردن به موقع اطلاعات توسط سپرده گذاری مرکزی .
اگراطلاعات لازم برای تصمیم گیری درمورد خریدیافروش سهام دردسترس سرمایه گذاران نباشد.یا این که انتظار برود اطلاعاتی موثربرقیمت سهام یاتصمیم سرمایه گذاران وجود داشته باشد که هنوز افشا نشده باشد،نماد معاملاتی سهم برای مدتی متوقف می شودوپس از انتشارکامل اطلاعات دوباره نماد معاملاتی بازگشایی خواهد شد.بدیهی است درمدت زمان توقف نماد،آن سهم قابلیت خرید وفروش ندارد.
درحال حاضر دامنه نوسان در بازار بورس روزانه ٤ درصد به هرطرف و در بازار فرابورس ٥ درصد می باشد.
لیست کارمزد معاملات را میتوانید در این صفحه مشاهده نمایید.
لیست شماره حساب ها را میتوانید در این صفحه مشاهده نمایید.
خیر.البته بخش call center شرکت بزودی راه اندازی می شود.
همراه داشتن برگه رسید سفارش خرید یافروش،وپرکردن فرم مربوطه.
سایت www.tsetmc.com مناسبترین سایت برای این موضوع می باشد.بدیهی است خود کارکنان شرکت نیز دراین مورد پاسخگو می باشند.
بصورت مصداقی خیر، ولی تحلیل های کلی ازوضعیت بازار بورس درسایت شرکت قرار داده می شود.
میتوان حضوری وبااستفاده ازدستگاه کارت خوان،یاازطریق اینترنت،یابانکهای طرف حساب باکارگزاری فارابی واریز وجه نمایید.
درصورت بستانکار شدن از مجموعه،ویادرخواست واریز وجه حاصل از فروش ،داشتن حداقل یک شماره حساب الزامیست.
این کارتنها درصورت داشتن وکالت نامه محضری امکان پذیراست.علاوه براین داشتن شناسنامه وٰکارت ملی وکیل وکپی برابر اصل شناسنامه وکارت ملی موکل الزامیست.همچنین برای فروش وکالتی،وکالت نامه بایدمورد تاییدشرکت سپرده گذاری مرکزی واقع درخیابان سعدی جنوبی،ساختمان تقی نیا قرار گرفته ،برگه تاییدیه همراه برگه های سهام موکل همراه مشتری باشد. *داشتن وکالت نامه برای قیم فرزند زیر 18 سال الزامی نیست.
مشتریان قراردادهای آتی علاوه بر واریز وجه تضمین اولیه موظف به پرداخت حداکثر تا سقف ٢٠٪ از وجه تضمین اولیه مورد نیاز برای موقعیتهای معاملاتی خود به عنوان تضمین معاملات آتی نزد کارگزار می باشند.
روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت ١٠ الی ١٨ و پنجشنبه ها ١٠ الی ١٣
مشتریان چنانچه تصمیم به برداشت وجه از حساب در اختیار بورس کالا را داشته باشند باید به کارگزاری مراجعه نموده و فرم انتقال وجه را تکمیل نمایند. ٢٤ ساعت پس از تکمیل فرم، انتقال وجه توسط بورس کالا انجام می شود.
 • مراجعه به کارگزاری و ارائه مدارک هویتی
 • دریافت نامه معرفی به بانک جهت افتتاح حساب در اختیار بورس کالا
 • تکمیل و امضای فرم ها شامل فرم های در خواست کد-اهراز هویت -اقرار نامه و بیانیه ریسک-تعهد نامه
 • واریز وجه تضمین در حساب در اختیار بورس کالا
 • درخواست خرید یا فروش به صورت تلفنی پس از فعال شدن کد معاملاتی
با مراجعه به سایت بورس کالای ایران ( IME.CO.ir) و مشاهده نمای بازار قراردادهای آتی در ساعات معاملات. با مراجعه به این سایت علاوه بر اطلاع از وضعیت قیمت ها می توان از آخرین اخبار در این زمینه اطلاع پیدا کرد.
خیر، کد معاملات آتی سکه با کد سهامداری متفاوت می باشد و ٤٨ ساعت کاری پس از تکمیل فرم های مربوطه آماده می شود.
 • اشخاص حقیقی:
  اصل شناسنامه و کارت ملی
 • اشخاص حقوقی:
  1. رونوشت آگهی تاسیس شرکت
  2. رونوشت آخرین آگهی روزنامه رسمی تغییرات شرکت(هیئت مدیره، صاحبان امضاء مجاز و سرمایه)
  3. رونوشت شناسنامه و کارت ملی همه اعضاء هیئت مدیره اصلی ،علی البدل و مدیر عامل
تحلیلگران بازار آتی دو نوع تحلیل انجام می دهند :
 1. تحلیل بنیادی ( Fundamental)
 2. تحلیل تکنیکی ( Technical )
  1. تحلیل بنیادی : کار تحلیل گران بنیادی این است که ببینند چه عواملی بر روی عرضه و تقاضای کالاها تاثیر می گذارند . این عوامل شامل آب و هوا ، قدرت پولی یک کشور ، روابط سیاسی و اقتصادی بین یک کشور با دیگر کشورها و نیز سیاستهای دولت در زمینه انرژی ، پولی ، مالی و نرخ بهره می باشد .
  2. تحلیل تکنیکی : کار تحلیلگران تکنیکی این است که مطالعه حجم معاملات کالا ، محاسبه قراردادهای باز در بازار و روند قیمت ها در گذشته نسبت به یک کالای مشخص را بررسی می نمایندآنها با استفاده از روند قیمته ای گذشته به روند قیمت ها در آینده پی می برند و با قراردادن قیمتها در چارتها و مطالعه چارتها می پردازند .
اتاق پایاپای بعنوان بازوی مالی بورس و محلی برای تسویه معاملات می باشد . اتاق پایاپای ضمن تسویه معاملات ، ثبت و ضبط معاملات کلیه خریداران و فروشندگان را نیز بعهده دارد . چنانچه عضوی از اجرای تعهدات مالی خود نکول نماید ، مداخله نموده و از یکپارچگی معاملات بازار حمایت می نماید به همین دلیل با توجه به وجود مقررات در بورس کالای ایران از آغاز فعالیت خود تا کنون حق هیچ یک از مشتریان در قراردادها تضییع نگردیده است ، زیرا اتاق پایاپای ضمانت مالی کلیه قراردادها را بعهده دارد.
چنانچه مشتری ( خریدار / فروشنده ) در بورس بخواهد از تحویل دادن یا تحویل گرفتن کالا خودداری ورزد باید قراردادی را که خریده قبل از سررسید به فروش رساند و چنانچه قراردادی رادر بورس فروخته است باید آنرا خریداری نموده تا وارد دوره الزام آور تحویل کالا نشود در غیر اینصورت مجبور است تعهدات تحویل کالا را رعایت نماید و یا مشمول جریمه سنگینی شود.
سرمایه گذار باید سه روز قبل از آخرین روز معاملاتی، آمادگی خود را جهت تسویه نهایی به کارگزاری اعلام و بدین ترتیب وارد دوره سه روزه می گردد که می تواند موقعیت های خود را ببندد و یا جهت تسویه نهایی اقدام نماید.در تسویه نهایی فروشنده سکه ها باید اقدام به تحویل آنها و خریدار باید اقدام به واریز وجه سکه ها بر اساس شرایط قراردادهای در اختیار خود نماید. در صورتی که در پایان آخرین روز معاملاتی سرمایه گذار دارای موقعیت معاملاتی باز باشد و از انجام تسویه نهایی خودداری نماید می بایست جریمه ای معادل ١٪ ارزش روز سکه را پرداخت نماید.
قیمت معاملات آتی کالا به دلایل متفاوت وابستگی معینی به قیمت نقدی کالا دارد، اگر این وابستگی وجود نداشته باشد، معامله گران بسرعت تلاش می کنند تا وابستگی مناسبی را بین آنها بیابند . بمنظور ایجاد این وابستگی قیمت بین نقد و آتی ، لازم است کالای نقدی در مقابل یک موقعیت آتی به تحویل منجر شود، چنانچه این عمل رخ ندهد، هیچگونه ارتباطی بین بازار نقدی و آتی وجود نخواهد داشت و نتیجتاً دلیل و منطقی در قیمتهای معاملاتی در این ارتباط وجود ندارد.
دو مفهوم مهم در معاملات آتی کالا عبارت از حجم و قراردادهای تسویه نشده(باز) می باشد . در بورسها آمار و ارقام در این خصوص بطور روزانه منتشر می شود. در برابر هر قراردادی که خریداری می شود یک قرارداد بفروش می رسدکه ممکن است ضمن آن فروش یک قرارداد خرید بسته شود و قرارداد باز جدید نباشد ، بنابراین مجموعه خریدها و فروشها نباید با یکدیگر جمع شوند.
حجم قرارداد عبارتست از تعداد قراردادهایی که در طی روز معامله می شود.
هزینه ای است که مشتری بابت انجام سفارش وی( خرید / فروش ) به کارگزار پرداخت می نماید.
در بازارهای آتی این سپرده نوعاً بمفهوم ضمانت نامه ای است که برای انجام معاملات مورد نیاز است و این مبلغ ضروریترین وجهی است که طرفین معامله ( خریدار ، فروشنده ) لازم است بمنظور اطمینان از بدهی احتمالی واریز نمایند . مبلغ سپرده در حساب در اختیار بورس نگهداری می شود . چنانچه مشتری در موقعیت معاملاتی خود با زیان روبرو شود ، وجه از حساب سپرده وی خارج می شود و چنانچه مشتری سود کسب نماید به موجودی حساب وی افزوده می شود . حداقل سپرده مورد نیازمشتری توسط بورس تعیین می شود . این میزان بستگی به نوسان قیمت ها دارد.
ابتدا درخواست سفارشات خرید یا فروش افراد حقیقی یا حقوقی تسلیم شرکتهای کارگزاری دربورس کالای ایران می شود مثلاً چنانچه مشتری تصمیم به خرید یک قرارداد آتی نماید،ابتدا به کارگزاری مراجعه و کارگزار وضعیت مشتری را بررسی نموده سپس سفار ش مشتری را پس از طی مراحل و مقررات بورس کالا و امضای بیانیه ریسک ، واریز وجه مربوطه توسط مشتری آن را وارد سیستم معاملاتی بورس کالای ایران می نماید .
در این مرحله مشخصات مشتری ، درخواست وی و زمان سفارش مشتری توسط اتاق پایاپای مهروامضاء و سپس به کارگزار معامله گر مسئول در تالار تحویل می گردد .
در سفارشات ارائه شده توسط مشتری به کارگزار موارد زیر اعلام می گردد :
 • تعدادقرارداد ؟
 • ماه قرارداد ؟
 • قیمت قرارداد ؟
لذا کارگزار طبق شرایط فوق معامله را برای مشتری انجام می دهد . چنانچه مشتری در سفارش خود قیمت را تعیین ننماید ، کارگزار معامله را به بهترین قیمت بازار انجام می دهد که به آن می گویند .
بعلاوه مشتریان به کارگزاران اعلام می نمایند معامله را با شرایط معین مورد درخواست آنها انجام دهند.
قرارداد آتی توافقنامه ای بین خریدار و فروشنده بمنظور تحویل دادن و تحویل گرفتن یک کالای پایه در تاریخ مشخصی در آینده می باشد . در قرارداد آتی موارد زیر باید تعیین شود : قیمت قرارداد تعداد قرارداد ماه تحویل کالا
هر مشتری برای انجام معامله نیاز به اخذ کد معاملاتی دارد. این کد در بورس کالا منحصر بفرد بوده و معاملات مشتری از طریق آن صورت می گیرد. (علاوه بر آن برای خرید آن دسته از محصولاتی که توسط شرکت بازرگانی پتروشیمی و فولاد مبارکه اصفهان عرضه می شود خریداران نیاز به دریافت کد شناسه ای از شرکتهای مذکور دارند) برای اخذ کد معاملاتی، می بایست فرمی که توسط بورس کالا تهیه شده است را از کارگزار دریافت، تکمیل و مجدداً به کارگزار تحویل داد تا کارگزار اقدام به اخذ کد بورسی نماید. مدارک لازم برای این امر عبارتند از:
اشخاص حقیقی : تکمیل فرم درخواست کد بورسی، تکمیل فرم مشخصات مشتریان، شناسنامه، کارت ملی
اشخاص حقوقی : تکمیل فرم درخواست کد بورسی، تکمیل فرم مشخصات مشتریان، کپی آخرین آگهی تغییرات شرکت، کپی آگهی تأسیس شرکت، کپی اساسنامه شرکت، کپی شناسنامه و کارت ملی اعضاء هیأت مدیره، کپی آخرین صورتهای مالی حسابرسی شده.
جهت انجام معامله، مشتریان بعد از دریافت کد معاملاتی می بایست فرم سفارش خرید را تکمیل نمایند. دراین فرم که طبق استانداردهای بورس تهیه شده و نسخ خام آن در اختیار شرکتهای کارگزاری قرار دارد، خریدار علاوه بر مشخصات عمومی خود اعم از نام و نام خانوادگی و . . . مشخصات کالای درخواستی به همراه قیمت مورد نظرش را نیز ثبت می نماید.
معاملات در بورس کالا بواسطه شرکتهای کارگزاری و مشخصاً نمایندگان آنها (معامله گرها) در تالار معاملات صورت می گیرد. معامله گران در تالار معاملات، سفارشهای خرید یا فروش را در زمان معامله که برای هر محصول عموماً 3 تا 4 دقیقه است در سیستم معاملات وارد می کنند. جزئیات این امر به شرح ذیل است: در معاملات نقدی بورس کالا چهار زمان وجود دارد: زمان سبز، زرد، قرمز و آبی.

از لحظه اعلام عرضه هرکالایی توسط ناظر بازار، زمان سبز کالا آغاز می شود (بطور استاندارد ۱۲۰ ثانیه) در این زمان کارگزار عرضه کننده حجم و قیمت پیشنهادی فروش کالا را در تابلو ثبت می کند و بعد از آن کارگزاران خریدار نسبت به ثبت حجم و قیمت پیشنهادی خرید اقدام می کنند.

با اتمام زمان سبز، زمان زرد آغاز می شود (بطور استاندارد ۶۰ ثانیه) در۲۰ ثانیه اول این زمان، فروشنده می تواند نسبت به کاهش نرخ فروش خود و یا افزایش حجم عرضه اقدام کند و البته خریداران نیز در این زمان می توانند نرخ پیشنهادی خرید را افزایش و تا قبل از پذیرش نرخ فروشنده، حجم تقاضا را نیز کاهش دهند. با اتمام زمان زرد ممکن است سه حالت رخ دهد:
 1. خریداران نرخ پیشنهادی فروشنده را قبول کنند و تقاضا کمتر از عرضه باشد. در این حالت حتی اگر یک کارگزار نیز نرخ فروشنده را بپذیرد معامله انجام می شود. و بعد از چند ثانیه استراحت (زمان آبی) محصول بعدی عرضه می شود.
 2. هیچ یک از خریداران نرخ پیشنهادی فروشنده را قبول نکنند. در این حالت ناظر بازار که تا به اینجا تمام اتفاقات را بصورت شفاهی برای حاضرین تالار قرائت می کرده است وارد عمل شده و سعی می کند به نوعی با درخواست کاهش نرخ از فروشنده و یا افزایش نرخ از خریداران، معامله را به سرانجام رساند.
 3. حجم تقاضاهایی که نرخ فروشنده را پذیرفته اند از میزان عرضه بیشتر باشد.در اینجا بازار واردشکل حراج حضوری (رقابت) می شود و از آنجاییکه تقاضا برای کالا از حجم عرضه آن بیشتر است پس کالا به شخصی می رسد که بالاترین نرخ را پیشنهاد دهد. این اتفاق در زمان قرمز یا رقابت (۶۰ ثانیه) رخ می دهد.

  در نهایت با اتمام زمان قرمز، کالا به بالاترین نرخ تعلق می گیرد و مابقی عرضه (درصورت وجود) به نرخهای بعد از آن تعلق خواهد گرفت.
معمولاً با اتمام هر معامله ای، تالار وارد زمان آبی (۶۰ ثانیه) می شود و معامله گران فرصتی جهت استراحت خواهند داشت. تمام زمانهای فوق بصورت استاندارد بیان شده است و ناظر بازار این حق را دارد تا در میان هریک از زمانهای فوق بازار را بطور موقت متوقف کرده و یا هریک از زمانهای اشاره شده را تمدید نماید.
مهمترین عامل در خرید یا عدم خرید کالای مورد تقاضای خریداران نرخ پیشنهادی آنها برای خرید می باشد.چنانچه خریداران در فرمهای سفارش خرید خود حداکثر نرخ مورد نظرشان را قید نمایند، اگر در رینگ معاملاتی، کالای مورد نظر وارد زمان قرمز (رقابت، حراج حضوری) شود، کالا با افزایش قیمت مواجه می شود. در این حالت ممکن است حداقل نرخ معامله شده (کف نرخ) از حداکثر نرخ پیشنهادی خریدار بیشتر باشد که طبیعی است در این وضعیت خریدی صورت نخواهد گرفت.

مثال:

در تاریخ 7 اسفند 1387، سود مایع با بهای پایه ی 2750 ریال در بازار عرضه شد. خریداری در سفارش خرید خود حداکثر نرخ مورد نظرش را 2800 ریال قید نمود. در رینگ معاملاتی محصولات پتروشیمی و نفت، 3000 تن از این محصول عرضه شد و از آنجاییکه حجم تقاضای خریدارانی که نرخ 2750 ریال را پذیرفته بودند(10000 تن) از حجم عرضه (2000 تن) بیشتر بود، لذا محصول وارد زمان رقابت شده و با سقف قیمت 4510 ریال و کف قیمت 4159 ریال مورد معامله قرار گرفت. بدیهی است که نرخ 2800 ریال مورد نظر خریدار در محدوده فوق قرار نداشته و سفارش خرید مورد نظر انجام نپذیرفت. در حالتی دیگر، ممکن است کالا اصلاً وارد زمان رقابت نشود اما تقاضا برای آن کالا آنقدر کم باشد که از طرف ناظر بازار این حجم کم معامله، حجم مناسبی برای کشف قیمت کالای مورد نظر نباشد. در این حالت نیز معامله ای صورت نخواهد گرفت. خریداران می توانند در فرم سفارش خرید کالای مورد نظرشان حداکثر قیمت را ذکر ننمایند، در این حالت معامله گر به تشخیص خود بهای معامله را در سیستم معاملات وارد می نماید.

توجه : سفارش کالا با نرخ باز، به معنای پذیرش تمام مسئولیتهای انجام معامله با هر نرخی است. خریدار با عدم ذکر حداکثر قیمت، در حقیقت تعیین بهای معامله را به معامله گر واگذار می نماید. پیشنهاد می شود خریداران قبل از اقدام به تکمیل فرم سفارش خرید، از بهای کالای مورد نظرشان در بازار آزاد مطلع باشند تا در صورت معامله ی در بورس دچار زیان نشوند.
تولیدکنندگان و بازرگانان مواد اولیه
همواره یکی از بزرگترین مشکلات تولید کنندگان در ایران مشکل تهیه مواد اولیه به دلیل عدم شفافیت بازار، نامعلوم بودن روند آتی قیمت محصولات و ناکارآمدی نظام تعیین قیمت و توزیع محصولات بوده است. ایجاد بورس کالا ، آهنگ نوید بخشی برای رفع مهمترین بخش از فرآیند عملیات یک واحد تولیدی است.
تولیدکنندگان می توانند با استفاده از ابزارهای داد و ستد در بورس ، در برابر نوسانات قیمت ایمن شوند و با خرید و فروش قراردادهای سلف و آتی، ریسک قیمت را پوشش دهند. بازرگانان نیز می توانند با همین روش با اطمینان خاطر بیشتری از قیمتهای آتی برای صادرات و واردات محصولات موردنظرشان تصمیم‌گیری نمایند.
مصرف‌کنندگان
صنایعی که مواد عرضه شده در بورس کالا را به عنوان مواد اولیه خود دریافت می نمایند، نقش بسیار مهمی در بازاربرعهده دارند. طبیعتا این صنایع نیز برای برنامه ریزی تولید خود، تمایل دارند از خطرات ناشی از نوسان قیمتها ایمن شوند و با برآوردی مطمئن از قیمت تمام شده، به تولید اقتصادی بپردازند. برای این گروه، بورس کالا مکان مطمئنی برای خرید مواد اولیه، دریافت اطلاعات موثق در مورد روند قیمت‌ها و در نتیجه تضمین سود شرکت است.
سازمان‌های ناظر ، ارائه کنندگان خدمات جنبی و کارشناسان تحلیل گر بازار
هر چند این نهادها و افراد به طور مستقیم در مبادلات شرکت نمی‌کنند، اما وجود آنها در رونق یا امنیت بازار ضروری است. شرکتهای بیمه، بانکها، انبارها، شرکتهای حمل و نقل، اتاق پایاپای وکارشناسان تحلیل گر از جمله ارائه دهندگان این خدمات و تسهیلات هستند.
سازماندهی بازار اولیه (عرضه اولیه) و شفافیت بازار از جهت عرضه، تقاضا، قیمت واقعی کالا و تصحیح ساختار بازار، شفاف بودن نحوه انجام معاملات خرید و فروش اعم از عرضه‌های اولیه یا ثانویه، برخورداری تولیدکنندگان و تجار از مزایای مترتب به قوانین و مقررات حاکم بر بورس، افزایش کارآیی و بهره‌وری بازاریابی و شفافیت و سهل‌الوصل بودن اطلاعات معامله‌ها را می‌توان از جمله حداقل منافع و اهداف بورس کالا برشمرد.
بورس کالا بازاری متشکل و سازمان یافته‌ است که در آن به طور منظم کالا یا کالاهای معینی با روش هایی مشخص مورد معامله قرار می‌گیرند . معمولا در این بازار تعداد زیادی از عرضه‌کنندگان، کالاهای خود را به خریداران عرضه می نمایند. هرچند از نظر تئوری طبقه‌بندی‌های متعددی برای بورس کالا وجود دارد؛ اما با گسترش بازارها، عملا چندین نوع ازنظام های اقتصادی بورس کالا در قالب یک تشکل متمرکز قرار گرفته است. به طور معمول بورس‌های کالایی را در کنار بورس‌های اوراق بهادار تعریف می‌کنند. رسم است که کالاهای خام و فرآوری ‌نشده مانند فلزات، پنبه، گندم، برنج و... در بورس کالا داد و ستد ‌می شوند.
درحال حاضر زمینه های فعالیت بورس کالای ایران عبارتند از :
 • فلزات و مواد معدنی (کانی های فلزی)
 • محصولات شیمیایی و پتروشیمی
 • محصولات کشاورزی
 • معاملات آتی ( Future )
صندوق سرمایه‌گذاری شرکت سرمایه‌گذاری موضوع
واحد سرمایه‌گذاری (UNIT) سهم کوچکترین جزء سرمایه
صدور واحد سرمایه‌گذاری خرید سهم ورود سرمایه‌گذار
ابطال واحد سرمایه‌گذاری فروش سهم خروج سرمایه‌گذار
خالص ارزش روز داراییها (NAV) عرضه و تقاضا مکانیزم قیمت گذاری
متغیر – در محدوده تعیین شده در اساسنامه ثابت – طبق اساسنامه سرمایه
صدور و ابطال واحدهای سرمایه‌گذاری برگزاری مجمع فوق العاده و تصویب افزایش یا کاهش سرمایه توسط سهامداران نحوه افزایش و کاهش سرمایه
مدیر ضامن امین حسابرس بازرس هیات مدیره مدیرعامل مجمع عمومی سهامداران ارکان
زیاد کم نقد شوندگی
محدود معمولا نامحدود دوره فعالیت
دارد دارد دوره پذیره نویسی
مدیر صندوق : شرکت کارگزاری فارابی
ضامن صندوق : شرکت کارگزاری فارابی
متولی صندوق : مؤسسة حسابرسی و خدمات مالی فاطر
حسابرس صندوق : مؤسسة حسابرسی بهرادمشار
شرح کامل وظایف، حدود اختیارات و مسئولیتهای هر یک از ارکان و هویت کامل آنها در اساسنامه و امیدنامة صندوق آمده است.
تابعیت این صندوق ایرانی و محل اقامت آن تهران،... و آدرس سایت این صندوق ... می باشد.
خیر. گواهی ها با نام بوده و غیر قابل انتقال به غیر می باشد. اشخاص برای انتقال واحدهای سرمایه گذاری می توانند از مکانیزم ابطال و صدور مجدد به نام شخص جدید استفاده کنند.
NAV یا ارزش خالص داراییها در واقع ارزش مجموعه سرمایه گذاری صندوق تقسیم بر تعداد سهام آن است که در پایان هر روز معاملاتی با توجه به تغییرات قیمت سهام اوراق بهادار و سودهای نقدی تعلق گرفته به آن محاسبه میشود و در سایت صندوق برای عموم اعلام میگردد.
صندوقهای سرمایه گذاری به طور مستقیم تحت نظارت سه مرجع میباشند:
 1. متولی صندوق: نقش بازرس را برعهده دارد و از حسابرسان معتمد بورس انتخاب میگردد.
 2. حسابرس صندوق : تائید حسابها را برعهده دارد و از حسابرسان معتمد بورس
 3. سازمان بورس و اوراق بهادارکه نهاد ناظر بازار سرمایه ایران است.
مدیران سرمایه گذاری صندوق وجوه جذب شده را صرفاً در سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار، اوراق مشارکت، گواهی سپرده بانکی و سپرده های بانکی سرمایه گذاری میکنند.
اختلاف قیمت صدور و ابطال بابت کارمزدهای خرید و فروش سهام های صندوق است که توسط سازمان بورس دریافت میشود.
واحدهای سرمایه گذاری ممتاز در اختیار موسسین میباشد که قابل ابطال نیست ولی قابل انتقال به دیگری میباشد و حق حضور در مجمع صندوق را دارد. واحدهای عادی قابل عرضه به عموم است که قابل انتقال به غیر نیست ولی قابل ابطال است و حق حضور در مجامع را ندارد.
هر سرمایه گذار می تواند حداقل ١ واحد سرمایه گذاری و حداکثر ٥% از حداکثر واحدهای سرمایه گذاری را مالک شود.
باتوجه به اینکه صندوق سرمایه گذاری پارس سود تضمین شده ندارد، سودی تقسیم نمیکند فقط قیمت روز سهام صندوق (NAV) خریداری شده توسط شما تغییر میکند و در صورتی که بخواهید سود خود را دریافت نمایید باید همه یا تعدادی ازواحدهای خود را ابطال نمایید. همچنین این صندوق ضامن نقدشوندگی دارد که خرید واحد از شما به قیمت روز را تضمین نموده است. بدیهی است صندوقهای سرمایه گذاری در سهام همراه با ریسک می باشند و متاثر از بازده بازار سهام هستند.
 • مراجعه به صندوق و تکمیل فرم درخواست ابطال واحدهای سرمایه گذاری
 • تحویل گواهی سرمایه گذاری به همراه فرم درخواست ابطال واحد سرمایه گذاری به نماینده مدیر
 • ارائه مدارک هویتی / معرفی نامه و وکالتنامه رسمی برای ابطال الزامی است
 • دریافت رسید ابطال از نماینده مدیر
 • واریز وجه ابطال به حساب سرمایه گذار حداکثر ظرف 7 روز کاری از تاریخ ابطال
قیمت ابطال هر واحد با توجه به NAV ابطال یک روز بعد از درخواست ابطال محاسبه می شود.
قیمت صدور هر واحد با توجه به NAV صدور یک روز بعد از درخواست صدور محاسبه می شود.
حداقل واحدهای لازم برای سرمایه گذاری یک واحد می باشد.
 • مراجعه به شعبه صندوق و پر کردن فرم درخواست صدور واحد
 • ارائه مدارک هویتی
  1. اشخاص حقیقی، اصل و کپی شناسنامه و کارت ملی
  2. اشخاص حقوقی، آگهی تاسیس، آخرین تغییرات هیات مدیره، کپی اساسنامه و معرفی نامه
 • واریز وجه به حساب بانکی صندوق و ارائه فیش واریزی
 • دریافت رسید از نماینده مدیر صندوق
 • مراجعه بعد از سه روز کاری برای دریافت گواهی واحدهای صادر شده
 • مدیریت حرفه ای : اولین مزیت صندوق سرمایه گذاری مشترک ، مدیریت حرفه ای پول شماست . سرمایه گذاران به این دلیل در صندوق سرمایه گذاری می کنند که وقت و تخصص لازم را برای سرمایه گذاری به صورت انفرادی ندارند. صندوق مشترک سرمایه گذاری راهی ارزان برای سرمایه گذازان کوچک است که فردی را برای سرمایه گذاری و نظارت بر سرمایه گذاری خودشان استخدام کنند.
 • تنوع سازی : با سهام دار شدن در صندوق بجای خرید سهام به صورت انفرادی در بازار، ریسک سرمایه گذاری شما پخش می شود . فلسفه تنوع سازی این است که سرمایه گذاری در مجموعه زیادی از اوراق بهادار باعث می شود که زیان های ناشی از سرمایه گذاری در چند اوراق بهادار با سودهای حاصل از سرمایه گذاری در سایر اوراق بهادار حداقل شود. به عبارت دیگر هرچه تعداد سهام و اوراق قرضه شما زیاد باشد قدرت آسیب پذیری هر کدام از آنها به سرمایه گذاری شما حداقل می شود. صندوقها بزرگ شامل صدها سهم از سهم های مختلف است و امکان ایجاد چنین تنوعی هرگز برای یک سرمایه گذار کوچک میسر نیست.
 • صرفه جویی در مقیاس : به خاطر اینکه صندوق ها مقدار زیادی از سهام و اوراق بهادار را در هر معامله خرید و فروش می کنند هزینه های معاملاتی آنها بسیار پایین تر از مواردی است که فرد خود اقدام به معامله می کند.
 • نقدینگی : صندوق این امکان را به شما می دهد که در سریع ترین زمان ممکن پول خود را نقد کنید و برای فروش سهام خود با هیچ مشکلی مواجه نشوید.
 • آسانی و سهولت : خرید و فروش سهام صندوق به آسانی انجام می شود . با مبلغ بسیار کمی هم می توان در این صندوق ها سرمایه گذاری کرد.
نهادی است که منابع مالی را از مردم جمع آوری و در سبد متنوعی از اوراق بهادار سرمایه گذاری می کند. از مزایای سرمایه گذاری در این صندوقها می توان به مدیریت حرفه ای ، تنوع بخشی ، نقد شوندگی، کاهش میزان ریسک و پایین بودن سرانه هزینه هر سرمایه گذار اشاره کرد. بنابراین خرید گواهی این صندوق ها برای سرمایه گذاران خرد و افرادی که قصد سرمایه گذاری در سهام و سایر اوراق پذیرفته شده در بورس را دارند اما به دلیل فقدان توان تحلیل مناسب ، نداشتن وقت برای بررسی و انتخاب سهم و ... یا با ساز و کار بازار آشنا نیستند مطلوب و مناسب است. در واقع صندوق مشترک سرمایه گذاری مجموعه ای از سهام و اوراق قرضه است . واحدهای سرمایه گذاری صندوق به دو نوع عادی و ممتاز تقسیم می شود. سهام ممتاز دارای حق رای است و می تواند در مجمع صندوق شرکت کنند. دارندگان واحدهای سرمایه گذاری ممتاز نمی توانند با درخواست ابطال واحدهای سرمایه گذاری خود، سهم خود را از داراییهای صندوق مطالبه کنند، ولی می توانند واحدهای سرمایه گذاری ممتاز خود را به دیگران واگذار کنند. دارنده واحدهای سرمایه گذاری عادی دارای حق رای نیستو نمی تواند در مجامع صندوق شرکت کند، بلکه می تواند مطابق اساسنامه درخواست ابطال واحدهای سرمایه گذاری را ارائه دهد و سهم خود را از داراییهای صندوق پس از کسر بدهی ها و سایر هزینه ها ( معادل خالص ارزش روز واحدهای سرمایه گذاری خود پس از کسر کارمزد ابطال) دریافت کند.